Poradnik inwestora

PRZEWODNIK DLA INWESTORÓW NIERUCHOMOŚCI W ZAKOPANEM

Zakopane to położone w województwie małopolskim miasto, które rocznie przyciąga przeszło 3 miliony turystów. Piękne miasto położone u stóp Tatr stanowi potężną bazę turystyczną zarówno zimą, jak i latem. To miejsce, które od dawna urzeka swą architekturą, klimatem, punktami widokowymi i atrakcjami turystycznymi nie tylko wczasowiczów przybywających z rozmaitych zakątków świata, ale również inwestorów, którzy chcą ulokować swój kapitał w nieruchomości pod wynajem krótkoterminowy.
Inwestycja w nieruchomości to obecnie bardzo bezpieczna forma deponowania swojego kapitału. Z roku na rok notuje się zwiększoną ilość rentierów, którzy wynajmują mieszkania w miastach. Nieustannie rynek podbija wynajem krótkoterminowy, który może generować nawet dwukrotnie większe zyski aniżeli długoterminowy wynajem nieruchomości.

Według zestawienia PrimeSkiProperty Index za 2014 r. za inwestycją w nieruchomości w ośrodkach górskich przemawia wiele czynników, takich jak rosnąca globalnie zamożność, duża ilość inwestycji w infrastrukturę, ograniczona podaż domów, łatwiejszy dostęp który umożliwiają nowe trasy lotnicze i popyt na atrakcje turystyczne cieszące się popularnością wśród turystów przez cały rok kalendarzowy.
Bardzo popularną formą inwestowania jest zakup apartamentu w systemie condo, który zrodził się w Stanach Zjednoczonych. Pierwsze obiekty w Polsce powstały między innymi w Świnoujściu czy Kołobrzegu. Polega on na tym, że osoba kupująca staje się właścicielem lokalu usytuowanego hotelu, który zazwyczaj liczy 35-50 mkw, po czym czerpie zyski z dalszego wynajmowania turystom.

W przypadku wynajmu krótkoterminowego istotnym czynnikiem jest dogodna lokalizacja. Dużą popularnością w tym przypadku cieszą się kurorty mające lokalizacje 
w górach, nad morzem czy w miastach proponujących liczne atrakcje turystyczne. I choć 
w Polsce brakuje miejsc gwarantujących stały przypływ wysokich zysków, to z pewnością mogą je zrekompensować przyprawiające o zdumienie sezony letnie i zimowe, którymi może się pochwalić Zakopane.

Aby inwestycja w mieszkanie w górach była w pełni rentowna warto wziąć pod uwagę standard jego wykończenia, dostęp do restauracji, widoki rozpościerające się z okien, funkcjonalność mieszkania, bliskość stoków narciarskich, jak i miejsce parkingowe. Innym czynnikiem, na które inwestor powinien zwrócić uwagę jest infrastruktura gastronomiczna 
i rozrywkowa w otoczeniu inwestycji. Dzięki temu osoba inwestująca może liczyć na największy popyt, który z kolei przekłada się na duże ceny za wynajem w sezonie letnim 
i zimowym.

Niezbędna jest także komunikacja z dużymi miastami, gdyż w grę wchodzi sprawny dojazd do miejsca docelowego do którego turyści przyjeżdżać będą również na weekendy. 
Z tego też powodu Bieszczady nie podbijają serc inwestorów tak jak Zakopane.

Prócz walorów krajobrazowych, które jest w stanie zapewnić lokalizacji nieruchomości, równie istotny jest dostęp do wszelkich udogodnień, takich jak basen, centrum odnowy biologicznej, SPA, restauracja, letni tor saneczkowy, szlaki rowerowe czy kluby. Im więcej będziemy w stanie zapewnić je klientom, tym większą atrakcyjnością, jak i rentownością będzie cieszyć się nasza nieruchomość. W przypadku Zakopanego poziom rentowności waha się w granicach 8-9 procent. Wynika z tego, że nasza inwestycja zwróci się po 10 latach.
Bardzo bogata oferta, która nieustannie się powiększa w odpowiedni na potrzeby turystów, sprawia, że sezon w górach nie jest uzależniony od warunków pogodowych, co z kolei zapewnia stabilną politykę cenową obiektów noclegowych. Efektem tego są również konkurencyjne ceny kurortów górskich w stosunku do cen nadmorskich lokalizacji.

Ze względu na różnorodność jaką proponuje, Zakopane cieszy się dużą popularnością wśród klientów z Polski jak i z zagranicy, a niesamowity klimat sprawia, że możemy porównać je do tradycyjnych kurortów szwajcarskich.

Inwestorzy mają do wyboru dwa rozwiązania: zakup istniejącej nieruchomości lub budowa od podstaw nowego lokum dla wczasowiczów. Druga opcja niesie ze sobą większe komplikacje, nakład czasu, jak i pracy. W miejscowościach górskich spotkać możemy nieruchomości opatrzone nieregulowanymi stanami prawnymi. Problemem jest bez wątpienia kwestia uzyskana pozwolenia na budowę ze względu na okoliczne parki krajobrazowe czy chronione gatunki roślin i zwierząt. Dodatkowo inwestorzy będą musieli liczyć się z wyposażeniem działki w media, na które wskazane jest uzyskanie stosownych pozwoleń. Z tego też względu wiele firm podejmuje decyzję dotyczącą kupna projektów inwestycyjnych, a także tych znajdujących się w trakcie budowy. Inni zaś kupują zrujnowane nieruchomości, które poddają renowacji.
Podjęcie negocjacji z góralami nie jest najłatwiejsze ze względu na dziedziczną wartość jaką stanowią dla nich ziemia i dom. Silne związki ze Stanami Zjednoczonymi przekładają się natomiast na to, że zazwyczaj podają ceny w dolarach, które trudno zweryfikować.

Domy parterowe posiadające niewysoką zabudowę zajmują niemal 80 procent nieruchomości w Zakopanem. Efektem tego jest przede wszystkim skuteczne hamowanie rozwoju blokowisk. W planach zagospodarowania nie ma również chwilowych korzyści komercyjnych, a promocja obejmuje budownictwo regionalne. Jednym słowem, ma to być miasto rekreacji.

I choć Towarzystwo Budownictwa Społecznego nie chce inwestować w nieruchomości, dużym powodzeniem cieszą się lokale gastronomiczne, toteż większość inwestorów jest zainteresowana wynajmem lokalu na Krupówkach o minimalnym metrażu 150 mkw. Duże zapotrzebowanie jest również na powierzchnię parkingową, natomiast niewielkie jest na obiekty usługowo-biurowe.

W okresie zimowym cena za nocleg w Zakopane sięga wartości od 150 do 400 zł. Za dobę w zależności od lokalu. W czasie sylwestra jednak, gdy zapotrzebowanie jest kilkukrotnie wyższe, cena może wzrosnąć nawet do 600zł za dobę.

W sezonie letnim i zimowym, duży popyt notuje się na mieszkania o podwyższonym standardzie. Niestety w Zakopanem brakuje ekskluzywnej bazy noclegowej opatrzonej wysoce europejskim standardem.

W Zakopanem brak również butikowych hoteli cieszących się popularnością wśród polskich, jak i zagranicznych turystów ze względu na wyjątkowy charakter, styl. Ponadto oferują wysoki standard, gdzie wczasowicze mogą liczyć na kompleksową obsługę, bogate wyposażenie wnętrz, niecodzienne posiłki serwowane w restauracjach, które nie są spotykane w sieciowym hotelu.

Pierwsze hotele butikowe powstały w Polsce w latach osiemdziesiątych, gdzie kilka obiektów znajdowało się w kraju. Dziś jest ich zdecydowanie mniej niż u naszych europejskich sąsiadów, jednakże stanowią odrębną bazę noclegową, która nieustannie podbija serca turystów.

Ogromną zaletą butikowych hoteli jest niezależność, dzięki której obsługa hotelowa jest w stanie sprostać indywidualnym potrzebom każdego klienta. Dzięki temu każdy gość czuje się wyjątkowo w murach hotelu butikowego.

Ceny apartamentów w Zakopanem możemy porównać z cenami dostępnymi w Warszawie, Krakowie, a nawet Wrocławiu. Wysokie ceny nieruchomości sprawiają więc, że na taką inwestycję mogą pozwolić sobie jedynie zamożni inwestorzy. Koszt jednego metra kwadratowego w Zakopanem opiewa na cenę rzędu 13-20 tysięcy złotych. Porównując ceny do innych miast, za metr kwadratowy w Wiśle zapłacimy 8000 zł, w Karpaczu 700 zł, a w Ustrzykach Dolnych – 5000 zł. Inwestycja w zakup nieruchomości związana jest przede wszystkim z zaangażowaniem kapitału o rozmaitej wielkości. Na przykład apartament w Zakopanem o powierzchni metrażowej 45 metrów kwadratowych kosztuje 600 tysięcy złotych, podczas gdy w miejscowości Lądek Zdrój za taki metraż zapłacimy tylko 180 tysiące złotych.

Podobnie rzecz ma się z cenami wynajmowanych apartamentów przez turystów. Najszybciej inwestycja zostanie spłacona w zakup apartamentu położonego w Zakopanem. W ciągu siedmiu lat inwestor otrzyma zwrot zainwestowanego kapitału. Aż dziesięć lat, o czym wspomniano wcześniej, inwestor będzie musiał czekać na rekompensatę zaangażowanych pieniędzy. w innych lokalizacjach niż Zakopane. Inwestycje w nieruchomości zlokalizowane w zimowej stolicy Polski są więc bardzo ciekawym rozwiązaniem dla inwestycji w miejsce mieszkania pod wynajem, gdzie okres zwrotu z inwestycji może być nawet czterokrotnie dłuższy aniżeli w przypadku górskich apartamentów.

Zazwyczaj w apartamenty turystyczne inwestują zarabiający 40- i 50-latkowie, którzy mają oszczędności lub stać ich na kredyt. Większość z nich zakłada, że przez najbliższe lata będzie zarabiać na wynajmie nieruchomości, po czym z zyskiem zamierzają ją sprzedać i zapewnić sobie tym samym godną emeryturę.

Zakopane ze względu na swą specyfikę, klimat i walory krajobrazowo-turystyczne każdego roku przyciągają rzeszę turystów. Jest to bardzo ciekawy punkt dla inwestorów ze względu na dobrze rozbudowaną infrastrukturę nieruchomości hotelowych. Bez względu na warunki pogodowe, goście przyjeżdżają do Zakopanego przez cały rok, nawet gdy nie ma sezonu, gdyż stanowi idealne miejsce dla miłośników turystyki górskiej, jak i sportów zimowych. Nietuzinkową atmosferę tworzy dodatkowo góralska kultura. Bardzo duży popyt sprawia, że deweloperzy widzą ogromny potencjał inwestycyjny w tym rejonie. Przez to tworzą się nowe inwestycje dla osób, które sprawiają sobie prezent w postaci mieszkania w górach.

Warto mieć na uwadze, iż ceny ofertowe nowych inwestycji są zazwyczaj wyższe aniżeli ostateczne ceny transakcyjne. Rynek stale jednak reguluje granicę maksymalnej kwoty, jaką kupujący jest w stanie przeznaczyć na mieszkanie w tym regionie.

Inwestowanie w nieruchomości w Zakopanem przede wszystkim uzależnione jest od infrastruktury turystycznej. Inwestorzy stale szukają nieruchomości, dzięki którym będą w stanie generować większe dochody w przyszłych latach. Przedmiotem inwestycji są zarówno działki budowlane, inwestycje mieszkaniowe, a także hotele i pensjonaty. Z racji tego, że sezon turystyczny trwa niemal cały rok kalendarzowy – stanowi bardzo interesującą bazę dla inwestorów.

Napisz do nas